Krúdy Gyula Szindbád
2022. július 27. írta: Zsófi Legény

Krúdy Gyula Szindbád

Könyvajánló

Krúdy Gyula Szindbád novellái egy hajósként bemutatott főhős életének egyes epizódjait mutatják be, a teljesség igénye nélkül kívánva megrajzolni annak sorsát elég nagy vonalakban.

269740563_4771400339586990_6072692318280204928_n.jpg

Az 1001 éjszaka meséinek Szindbád karakterét idézi meg a magyar Szindbád, bár annak körülményeihez nem ragaszkodik a szerző szolgai módon, inkább csak egyes jellegzetességekben használja fel a híres tolvaj Szindbád személyét.

Ezt a művésznevet egyébként maga a karakter választja magának az egyik történetben, valós személyazonosságára fény sem derül egyáltalán. Ahogy titokban marad a karakter valóságos érzelmi világa, gondolkodásmódja is. Szindbádról igazából csak a történésekből és a tetteiből alkothatunk egy képet, mely talán csak annyira pontos, mint amennyire azok az elképzelések, melyeket a látókörünkben levő félidegen ismerőseinkről szőttünk.

SZINDBÁD NEM TŰNIK JÓ EMBERNEK

Nem is merek épp ezért radikális véleményt alkotni, bár végig "megvolt a véleményem" a személyről - ahogy azt epésen meg szoktuk jegyezni szóban azokkal kapcsolatban, akikről nem sok jót feltételezünk.

Szindbád jóvágású, elegáns férfi, akinek megnyerő modora van. Viszont egy nőcsábász, lehet, hogy gyilkos is. Egy erkölcsi szempontból nagyon is megkérdőjelezhető ember. Semmi másról nem igen szólnak a novellák mint arról, hogy hány nővel kavart, mely kissé egysíkúvá teszi a történet egészét és emiatt számomra a könyv felétől kihívást jelentett az olvasás egyszerűen azért, mert unalmas volt, hogy nem kapok többet csábítási történeteknél.

Ha 90%-ban csábításról volt is szó, 10%-ban azért voltak izgalmak is a novella ciklusban.

MIÉRT SZOMORÚ SZINDBÁD?

Azonban felmerül, hogy Szindbád nem azért ilyen, mert velejéig romlott. Viselkedése mögött viszont más okokat feltételezek, mint amit Esti Kornélnál láttam, ahol a deviancia az "ösztön én" megnyilvánulásaként volt magyarázva.

Kosztolányi ugyanis Esti Kornél karakterénél Freud ösztön-én & felettes-én elméletét alkalmazta, Esti Kornél full szabadszellemű volt mindig, ha úgy tetszik, akkor a saját lelkiismeretének megfelelően járt el és nem a társadalmi konvencióknak megfelelően. Társadalmi szempontból voltak kihágásai ebből adódóan, hol "jól", hol "helytelenül" járt el. De nem volt kifejezetten gonosz karakter.

Szindbádnál is deviánsan viselkedik, de az én személyes olvasatomban (aztán lehet, hogy tévedek) ő nem azért gazember, mert a lelke mélyén ilyen és egyszerűen szabadjára hagyja ezt a természetet. Szindbádról nekem a sérült lelkű ember eltorzult személyiségjegyei ordítottak a teljes mű során.

Nem derül persze ki, hogy hol kapott Szindbád lelke sérvet és mi miatt lett olyan ember, aki folyamatosan fut, menekül. "Hajós" volta is inkább metaforikus, mint tényleges pozícióból fakad. Leginkább a lelke vergődik úgy az élet halálos hullámai között, mint egy törött sajka.

Ráadásul Szindbád végül öngyilkos lesz, ami szintén árulkodik arról, hogy valami nem volt rendben nála.

A történet több ponton is említ olyan eseményeket, melyek hatással lehettek Szinbád életére, szexualitására, nőkhöz való viszonyára, parttalan, medertelen életvitelt hoztak létre nála.

-  Valami miatt távol nő fel a szüleitől. -  Az igazi nevét, identitását, múltját homály fedi.

-  Szindbádot, a hét tenger tolvaját válassza névadóul -  Ő maga is női szívek tolvaja lesz és világutazó, aki talán a szerencséjét keresi, mint névadója, de végül kérdéses, hogy megtalálja -e azt egyáltalán

- A városkában, ahol felnő egy olyan rég halott nemesi gróf szellemének kísértésétől tartanak, aki a környékbeli nők nagy részével intim viszont ápolhatott, mert a lakosok nagy része úgy néz ki mint ő -  Szindbád hasonlóképp elszórja a magját felnőtt korban mindenfele amerre jár és ahol csak el tud rabolni női szíveket, majd a történet mesés jellegéből fakadóan kiderül, hogy Ő is visszajár kísérteni és meglátogatni régi kedveseit

- Legjobb barátja vízbe fullad és Ő csónakkal menekül el a helyszínről, majd soha többé nem tér vissza, világgá megy - Onnantól világjáró hajós lesz és valahol egy örökké meseországban ragadt gyerek, aki nem igen tud kötődni senkihez. Folyton érződik, hogy hol nagyon kedves és gyengéd, hol önző és erőszakos - ennek a kettőnek átmenet nélküli váltakozása teszi a karakterét még rémesebbé.

- Két öreg neveli, akik ellentétes véleményt plántálnak belé a nőkről, illetve megtanítják csajozni -  Később Szindbád képes rögvest szerelemre gyulladni, de komoly kapcsolatot, hosszú távú elköteleződést képtelen kialakítani egyetlen nővel is. Ellenben elvárja azok részéről a hozzá való hűséget. Fél a megcsalástól de az elköteleződéstől is.

- Többször lát öngyilkosságot és halált élete során és egyet ő maga okoz -  Ezek lesújtják. Végül Ő maga is öngyilkos lesz.

FÉLREÉRTÉS NE ESSÉK:

... egy pillanatig sem akarom felmenteni Szindbádot. Szerintem egy gazember volt, de nem azért, mert annak született, hanem mert bár minden esetben volt döntési lehetősége, ő mindig úgy döntött szabad akaratából, hogy parttalan metafórikus hajósként, szívek tolvajaként akarja élni az életét.

Ezek a tanulságok voltak számomra kiszűrhetőek a történetből, mellyel őszintén bevallom, hogy meggyűlt a bajom és nem szívesen olvastam végig a könyvet. Ennek ellenére kulturális szempontból érdekes darabnak tartom és majd szeretnék jobban utánaolvasni különféle tanulmányokban annak, hogy mások mi mindent gondolnak erről a kötetről.

Ha nektek is van véleményetek, örömmel fogadom őket kommentben. 

A bejegyzés trackback címe:

https://liberalartshungary.blog.hu/api/trackback/id/tr3717892459

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása